30. 11. 2019

Praktická realizace filtru typu horní propust pro KV pásma

V radioklubu OK5Z připravujeme stavbu přijímací antény typu SALA podle konstrukce uveřejněné ZDE . Fázovací jednotka se dá osadit různým druhem filtrů. Protože chceme anténu používat na 160-40m zvolil jsem místo pásmového filtru filtr typu horní propust se zlomovým kmitočtem 1.8MHz. Nemá smysl vymýšlet již vymyšlené, takže jsem sáhnul k osvědčené konstrukci dle  K8ZOA (Clifton Laboratories). Jedná se horní propust 11-tého řádu (ne 9-tého jak je chybně uvedeno ZDE).Pro jistotu jsem ještě provedl simulaci, která potvrdila parametry propusti. Jako jádra jsem zvolil železoprachová jádra T68-2. Plošný spoj jsem navrhl tak aby se vlezl do konstrukce fázovací jednotky SALA. Velmi důležité jsou použité kondenzátory! Pro dosažení co nejlepších parametrů, zejména zvlnění v propustném pásmu, nízkému průchozímu útlumu a lehkému naladění jsem koupil kvalitní kondenzátory u firmy Mouser. Jedná se o typy CC0805FRNP09BN101  a VJ0805A122GXAPW1BC. Jedná se o kondenzátory z hmoty COG a NPO s přesností 1 respektive 2 procenta.
Cívky jsou navinuty CuL drátem o průměru 0.8mm pro co nejvyšší jakost. Cívky je třeba předladit před osazením do konstrukce. Nejlépe na pracovním kmitočtu 1,8MHz. Značně to pak usnadní finální ladění.



Simulace filru


Ladění ve svěráku....






Praktická realizace


 Na naměřených charakteristikách je vidět praktický výsledek. Útlum na zlomovém kmitočtu se podaří při precizní práci a ladění dosáhnout i pod -1dB. Maximální útlum v nepropustném pásmu jsem dosáhl cca -88dB kolem kmitočtu 1.1MHz. Tady se simulace rozchází s praktickým výsledkem.
Je to dáno zejména tím, že cívky jsou umístěny v těsné blízkosti a dochází k přeslechům. Pokud by byly cívky umístěny daleko od sebe, byl by útlum vyšší. Ale byl jsem limitován místem a rozměrem původního plošného spoje pro konstrukci SALA.



Žádné komentáře:

Okomentovat