18. 4. 2014

Předzesilovač W7IUV - měření / W7IUV preamplifier - measurement

Konstrukce předzesilovače pro KV přijímací antény (beverage, flag, DHDL, K9AY) je asi notoricky známá a používaná. Občas se na mě obrátí některý z hochů co spolu mluvíme abych jim nějaký předzesilovač postavil a tak jsem se konečně donutil pro tento typ předzesilovače navrhnout i plošný spoj.

Oproti originálu jsem na plošný spoj osadil i přepínací relé, protože se v praxi osvědčilo mít možnost předzesilovač vypínat. Na místě relé doporučuji jako obvykle moje doporučené relé od firmy Omron G6A-234P. Proč to se dočtete v tomto článku.

V originále se doporučuje starší tranzistor 2N5109. Tranzistor to je poměrně letitý a relativně i dosti drahý. Proto mě napadlo vyzkoušet v tomto zapojení i jiné typy, levnější a v OK snáze dostupné.

Nejdříve zopakuji schéma předzesilovače s konkrétními hodnotami použitých součástek.Na začátku jsem změřil průchozí útlum při vypnutém předzesilovači.


 Ztráty jsou naprosto zanedbatelné.

Poté byl předzesilovač osazen tranzistorem 2N5109 a byl změřen zisk a přizpůsobení na vstupu, při zatížení výstupu reálnou zátěží 50 Ohm.Poté jsem do předzesilovače osadil v OK vyráběný tranzistor KF622 a provedl stejná měření.


Plošný spoj je navržen tak, že je možné osadit i SMD tranzistor DCP68 , který ve svém popisu doporučuje i W7IUV. Výsledky měření vypadají takto.Pro DCP68 je třeba upravit hodnotu rezistoru R5 na 3k3 jinak je hodnota proudu skoro 70mA a tranzistor se dosti hřeje.

Měření probíhalo jako vždy na VNA dle N2PK.


A pohled na osazenou desku s tranzistorem DCP68.


V případě zájmu o PCB mě kontaktujte.

6 komentářů:

 1. Ahoj Karle,
  bylo by prosim mozne koupit od tebe 2ks tistaku posledni verze na W7IUV zesilovac?
  Nechce se mi to kreslit a delat znovu.
  Diky moc,
  Petr OK1RP

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petře kontaktuj mě emailem, plošné spoje jsou k dispozici.

   Vymazat
 2. Ahoj Karle!
  Thank you for your support. Your PCB design is excellent. I have tried various transistors in W7IUV design. Beside 2N5109, 2N3866 was good. I also tried 2N3553 and it is still over 20dB of gain on HF low bands.

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Karle,
  prosím jaký je ten toroid a průměr drátů.
  Díky
  Eda OK1UUK

  OdpovědětVymazat
 4. Can you provide the components list?

  OdpovědětVymazat