Navrhl jsem tedy plošný spoj pro přepínač 1:2 v konfiguraci pro přepínání dvou antén k jednomu výstupu (nevyužívaný anténní vstup je uzemněný).
První testovací vzorek jsem osadil oblíbenými relátky Schrack RT424012 a "kvalitními teflonovými " PL (SO239) konektory.
Propoje z konektorů na relátka jsem udělal běžným Cu vodičem o průřezu 2.5mm2.
Prvně mě samozřejmě zajímal průchozí útlum z jednotlivých anténních portů na výstup.
Na výše uvedeném grafu jsou vidět opravdu obdivuhodné parametry! Na 28MHz je průchozí útlum -0.01dB což je téměř na hranici přesnosti mého měření, na 50MHz to je pak -0.05dB. Graf se může zdát příliš "zvlněný" ale uvědomte si, že rozsah osy Y je jen 0.1dB. Stejné výsledky jsem naměřil i na portu ANT2.
Jak to vypadá s přeslechem z portu na port? Pokud jsou obě dvě antény uzemněny pak takto:
To ale není typický příklad použití, spíše nás zajímá jaky je přeslech z nepoužité antény do výstupu, pokud máme vybranou právě tu druhou. A nebo také kolik výkonu se nám dostane do druhé antény při vysílání do té první. Na 50MHz to je -62dB což je stále velmi dobrá hodnota.
Přidání jednoho závitu na výstupní konektor pomohlo vylepšit přizpůsobení a tím pádem i ztrátu na 50MHz.
Zajímavé bylo i měření na 144MHz. PSV 1:1.245 vypadalo poměrně zajímavě.
Průchozí útlum je pak -0,11dB a izolace mezi porty jen 40dB. Přepínač je s přivřením oka použitelný i na 144MHz ,ale maximálně jako přepínač dvou antén k jednomu TCVR, kdy nám nevadí, že se nám do společného výstupu dostane signál z druhé antény zeslabený o -40dB.
V rozsahu KV a na 50MHz má však přepínač špičkové parametry. Všechna měření s popisem jsou přehledně uspořádána ZDE.
Plošný spoj vypadá takto a v případě zájmu je pár kusů k dispozici.
Čím ovládat přepínač?? Čtěte ZDE:
Žádné komentáře:
Okomentovat